По-леки раници, по-здрави деца

Публикувана от dani - 05.07.2011 - Новини
05072011

От новата учебна година Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) ще препоръча на училищата да предприемат мерки за олекотяване на раниците на учениците от първи до четвърти клас, съобщи Цвета Брестничка – председател на Управителния съвет на асоциация „Родители“ за БТА.

От МОМН са потвърдили, че ще има подобни препоръчителни мерки към директорите от новата учебна година, чрез които раниците на децата от първи до четвърти клас вече да не са толкова тежки.

Решението било взето на среща в министерството с представители на асоциация „Родители“ и Сдружението на настоящите и бъдещите майки. Обсъжданите варианти били няколко.

Единият е всяко училище да събере употребяваните три поредни години учебници и децата да разполагат с два комплекта – единият да стои в школото или в училищната библиотека, а другият да е вкъщи.

В момента до седми клас учебниците са безплатни и след три години употреба би трябвало да се бракуват.
За да се изпълни това предложение, директорите трябва да проверят колко от върнатите комплекти могат да се използват отново.

“Според здравните стандарти ученическата раница не бива да превишава 10% от теглото на детето, а когато тя е пълна с всички учебници, с помагала и тетрадки – многократно го превишава”, обясни Брестничка.

Вторият вариант за олекотяване на раниците, който може да се приложи, според Бресничка, е с договореност между учителите и родителите част от учебните помагала и материали да се оставят в училище през седмицата.

Има помагала, които се използват само в час, и то не всеки ден, например блокчета, боички.

“Напълно излишно е също ученик от първи клас да носи правописен речник всеки ден, достатъчно е да има два такива речника в класната стая. От тях учениците, които имат нужда, могат да си направят справка”, отбеляза още Брестничка.

Обсъжданите мерки „не са решения или заповеди, а ще бъдат препоръки за новата учебна година – за учениците от първи до четвърти клас“, уточни тя.

По думите й в дългосрочен план асоциация „Родители“ ще поиска учебниците за малките ученици да се издават на части – например един учебник да се раздели на няколко части, за да не носят децата тежки учебници.

Освен това двете асоциации започват съвместна информационна кампания, предназначена за родителите, която ще разяснява какви са подходящите ученически раници.

“Не е важно само теглото на раницата, тя трябва да бъде ортопедична, а от голямо значение има и нейната форма”, каза Брестничка.

Тя обясни, че подходящата раница трябва да бъде с твърд гръб, а ширината й не трябва да е „по-голяма от ширината на раменете на детето“.

Раницата не трябва да „удря“ малките ученици по краката, защото това също води до гръбначни изкривявания.

Важно е също децата да се научат как да носят и вдигат раниците – „не трябва да ги вдигат направо от земята, а да ги поставят, например на маса или на чин и оттам да ги слагат на гърбовете си“, препоръча Брестничка.

Сдружението на настоящите и бъдещите майки се ангажира с изработването на брошури за кампанията за ученическите раници, а от МОМН ще помогнат тази информация да се публикува в сайта на всяко училище.

“Така родителите, отваряйки техните сайтове, ще могат да се информират и по този въпрос”, посочи Брестничка.

Асоциация „Родители“ пък ще включи информацията за ученическите раници в наръчника си за родители на първокласници, който ще се разпространява безплатно.